Євро-2016. Фінал. Португалія - Франція 1:0. Свято футболу для "Обраних"

Збірна Португалії вдруге в своїй історії зіграла у фіналі чемпіонату Європи. Перший раз, в 2004-му, "Селесао" у вирішальному матчі поступилися збірній Греції, яка вміла так само здорово "сушити" гру. Давайте будемо відверті, "обрані" на шляху поточного Євро майже копіювали гру збірної Греції. У свою чергу господарі турніру також почали відбір на нервах.
 Груповий турнір "триколірні" пройшли нестабільно, демонструючи силу волі і характер, вириваючи перемогу на останніх хвилинах матчів проти румунів і албанців. Далі гра команди Дешама почала налагоджуватися, особливо помітно це було у півфіналі з грізними чемпіонами світу німцями. Португалія у свою чергу вибила одну з сенсацій турніру Вельс, нарешті заграв лідер збірної Роналду. Тому обидві команди підійшли до фіналу в якості тих збірних, яких багато хто там не очікував, але це футбол.
   Всього команди провели між собою 24 матчі, з яких господарі Євро-2016 виявлялися 18-ть разів сильніше, один раз зіграли внічию, а п'ять разів перемагали португальці. Останній матч перед фіналом відбувся у вересні 2015 року в Лісабоні, коли єдиний м'яч забив Матьє Вальбуена. Остання зустріч турнірного значення припала на чвертьфінал чемпіонату світу 2006 року і теж завершилася перемогою Франції. Гол Зінедіна Зідана тоді виявився єдиним у матчі.
  Португальці не вигравали у французів ось уже понад 40 років. В останній раз вони перемагали "триколірних" в квітні 1975-го в товариському поєдинку на Парк де Пренс - 2:0. Сьогодні історія кардинально змінилася, мало того, що Португалія таки обіграла непоступливого суперника, так ще і змогла вибороти свій перший титул чемпіона Європи.
  З перших хвилин команди демонстрували обережний футбол, що типово для фінальних матчів будь-якого великого турніру.       Невеликою територіальною перевагою на правах господарів володіла збірна Франції. Втім, першу нагоду змарнували саме "обрані": Хороша передача з глибини поля знайшла Нані, той в фактично в один дотик пробивав, але завдав удару значно вище воріт Льоріса.
  Франція відповіла доволі швидко, але удари Сіссоко та Грізманна цілі не досягли. Відчувши нервозність суперника французи створили ще дві нагоди: спочатку Пайє виконав чудову скидку на Грізманна, але той головою не зміг перекинути Патрісіу, який кінчиками пальців перевів м'яч на кутовий. На подачу з кута поля відгукнувся Жиру, але удар форварда пішов точно в руки Патрісіу.
  У середині першого тайму сталася справжня фінальна драма, коли Пайє грубо зрізав капітана "селесао" Кріштіану Роналду. Форвард зі сльозами на очах залишив межі поля, втім, дав вказівку лікарям зробити все можливе, щоб продовжити гру. Що могли зробити - зробили. Роналду ще кілька хвилин зміг пограти, але у підсумку травма вдалася в знаки та форвард попросив заміну - замість нього вийшов Куарежма.
  Португалія втратила лідера, після цього темп матчу явно звалився, ніхто не очікував такого повороту подій. Втім, французи продовжували виглядати краще. У складі збірної Дешама продовжував виділявся Сіссоко.Одного разу хавбек Ньюкасла навіть міг відкрити рахунок, коли після передачі від Пайє класно розвернув у карному суперника Сілву і щільно пробив - Руй Патрісіу у черговий раз вртяував свою команду. Під перерву номінальні господарі, які не стали опускати голову після втрати лідера, прибрали м'яч до власних ніг, але нічого гострого біля воріт Льоріса створити не змогли.
  Продовжили підопічні Сантуша і в другому таймі володіти ініціативою, але так само моментів біля воріт господарів турніру створити не змогли. У середині другої половини гри "триколірні" таки змогли створити небезпечний момент. Коман знайшов у карному голову Грізманна, але удар Антуана пішов над поперечкою. Португалія окопалася біля власних воріт, все наче було непогано, але свою нагоду знайшов Жиру, втім, удар нападника "триколірних" з гострого кута дивом парирував Патрісіу.
  Пройшло десять хвилин, і Португалія також огризнулася, коли Куарежма красиво пробивав "ножицями" під поперечину, але Уго Льоріс впорався в цьому епізоді. Далі свою майстерність у відповідь продемонстрував Патрісіу, який впорався з гострим ударом здалку від Сіссоко. А от Жиньяк, який змінив Жиру, міг стати спражнім героем своєї країни, але вже у доданий час його удар на себе прийняла стійка воріт! У підсумку Португалія дивом довела справу до додаткових 30-ти хвилин.
  За весь перший екстра-тайм кращий момент мав Пепе, але захисник "обраних" пробив поруч зі стійкою, і зробив це вже перебуваючи в офсайді. Португалія явно виглядала бадьоріше, можливо додатковий день відпочинку дав про себе знати. В кінці першого додаткового тайму "обрані" створили вже чистий момент, коли Едер відгукнувся на подачу з кута поля і завдав гострого удару головою - і цього разу Льоріс зробив нейморвірний сейв.
  Початок другої 15-хвилинки запам'ятався гострим ударом зі штрафного від Герреру, але цього разу вже за французів вступився каркас воріт! Втім, у наступному моменті підопічні Сантуша таки створили диво. Здавалося, що обидві команди згодні на серію пенальті, втім, іншої думки були португальці: Свіжий Едер просто відтер Юмтіті, просунувся в центр і потужно з правої пробив у кут воріт Льоріса, який цього разу нічого вже не зміг зробити, адже удар був просто більярдний.
 Франція намагалася організувати останній штурм, але тривіально не вистачило сил і часу для переведення матчу бодай у серію пенальті. Збірна Португалії у підсумку змогла втримати мінімальну перевагу і вперше в історії виграти чемпіонат Європи.